W Jędrzejowie można było poznać tajniki pracy mundurowych

W Jędrzejowie można było poznać tajniki pracy mundurowych

Stabilna praca, szansa rozwoju zawodowego oraz całkiem dobre wynagrodzenie – to tylko niektóre korzyści płynące ze wstąpienia w szeregi służb mundurowych. Dziś (piątek, 7 października) w Jędrzejowie, młodzież ze szkół średnich z powiatu jędrzejowskiego poznała kulisy żołnierskiej, policyjnej, a także strażackiej służby.

Ppłk Artur Gołębiowski, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku-Zdroju, przypomina, że aktualnie do wyboru są trzy rodzaje służby wojskowej: zawodowa, terytorialna i dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Dodaje, że istotne jest to, żeby Wojsko Polskie było silne i liczne w związku z inwazją Rosji na Ukrainie.

– Przez pewien czas nie czuliśmy realnego zagrożenia. Dziś świadomość w społeczeństwie rośnie. Dlatego podejmujemy odpowiednia działania, aby dobrze przygotować się na ewentualne zagrożenia – mówi.

101. Batalion Lekkiej Piechoty w Kielcach pokazywał sprzęt wojskowy. St. sierż. Sławomir Szcześniak mówi, że młodzież mogła zobaczyć m.in. części uzbrojenia np. lornetki, granatniki przeciwpancerne czy motocykl Yamaha.

– Motocykle te używane są w 10. Brygadzie Świętokrzyskiej. To motocykle terenowe, służą do patrolowania terenu np. obecnie służą na granicy – dodał.

Również m.in. Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Jędrzejowie zachęcała uczniów szkół średnich do wstąpienia do ich formacji.

– Istnieją dwie ścieżki przyjęcia do państwowej straży pożarnej – mówi kapitan Karol Błaszczyk.

– To nabór do szkół pożarniczych oraz tzw. nabór z ulicy. Jeśli młodzież ukończy szkołę pożarniczą, ma zagwarantowaną pracę, jeśli, konkurencyjny. Komenda ogłasza nabór, a kandydaci muszą spełnić całą masę wymogów – dodaje.

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 300 osób. Pomysłodawcą wydarzenia i promocji służb mundurowych jest Katarzyna Wydrzyńska z Zespołu Świętokrzyskich i

Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych kierownik sekcji ds. Świętokrzyskiej Kolejki Wąskotorowej Ciuchcia Ponidzie. Jak mówi, wiele młodych osób nie ma pomysłu na to, co mogłyby ze sobą zrobić w przyszłości, myślą o wyjeździe za granicę, stąd pomysł, by zainteresować ich np. formą służby, tak aby mogli rozwijać się Polsce i tu spełniać marzenia.

Podczas wydarzenia nie zabrakło oczywiście grochówki oraz pokazu musztry wojskowej klas mundurowych z Wodzisławia.

źródło: Radio Kielce