Ciuchcia wyruszyła na szlak. Dopisała pogoda, nie zawiedli turyści

Ciuchcia wyruszyła na szlak. Dopisała pogoda, nie zawiedli turyści

Sezon turystyczny na Ponidziu rozpoczęty. Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie została wypełniona do ostatniego miejsca. Lokomotywa odjechała ze stacji Jędrzejów do miejscowości Jasionna.

– Zainteresowanie jest ogromne. Wszystkie miejsca w wagonach były pozajmowane, a jest ich aż 122 – mówi Katarzyna Wydrzyńska z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. – Niestety niektórzy musieli odejść z kwitkiem – ubolewa.

– Kolejny kurs mamy 3 maja, ale wszystkie miejsca są już zarezerwowane. Od 7 maja pociąg będzie kursował w każdą niedzielę, do końca września – dodaje.

W drugiej połowie maja trasa kolejki zostanie wydłużona o kolejne dziewięć kilometrów do Motkowic, przez Jasionnę i Wygodę.

Tuż przed wyjazdem miłośnicy kolejki mogli podziwiać zabytkowy parowóz wąskotorowy Px48. Wśród turystów nie brakowało m. in. osób z Warszawy, Poznania, Śląska, a nawet z Gdańska.

Niektórzy jechali kolejką pierwszy raz w życiu, inni chcieli zwiedzić region, a kolejni upiec kiełbasę na ognisku i miło spędzić czas z rodziną i ze znajomymi. – Wagony odrestaurowane, bardzo fajny klimat, świetne miejsce i czas na wypad – zaznaczali.

Czas przejazdu wynosi około godziny. Sprzedaż biletów odbywa się wyłącznie w dniu przejazdu. Płacić można kartą lub gotówką. Bilet normalny kosztuje 35 zł, a ulgowy 29 zł.

Konieczna jest jednak wcześniejsza rezerwacja telefoniczna. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem rezerwacji online.

Kursy rozpoczynają się w Jędrzejowie o godzinie 10.30. Od kwietnia rezerwacji mogą dokonywać również grupy zorganizowane.

Zródło: Radio Kielce